- Visual Studio 2015 çıktı! İndirmek için tıklayın.

C# Veri Türleri

Ders 1     Merhaba, bugünden itibaren yaklaşık 1 ay boş zamanım var. Bu zaman zarfında blogumla daha fazla ilgilenmeyi düşünüyorum. Bunun için de (her ne kadar çok fazla oylayan olmasa da) açmış olduğum anketten yola çıkarak C# ile ilgili dersler hazırlamaya karar verdim. Elimden geldiğince her gün veya 2-3 günde bir yeni bir ders paylaşacağım. Seviye olarak başlangıç seviyesinden başlamayı düşünüyorum. Fazla uzatmadan ilk derse başlayayım artık.

DERS 1: Veri Türleri

     Öncelikle kullanacağım ortamı belirteyim: yazacağım tüm kodlarda Visual Studio 2010 kullanacağım. Sizde varsa daha eski sürümleri de (ör: 2008 veya 2005) kullanabilirsiniz. Çok fark olacağını zannetmiyorum. Eğer elinizde hiçbiri yoksa, Visual Studio 2010’un deneme sürümünü buraya tıklayıp indirebilirsiniz. İndirdiğinizde 30 gün kullanabiliyorsunuz, ardından ücretsiz kayıt olarak 60 gün daha kullanabilirsiniz.

Veri Türü Nedir?

     Program yazarken çeşitli değişkenlere ihtiyaç duyarız. Bu değişkenler ise farklı türlerde olabilir. Örneğin bir sayı, virgüllü sayı veya bir metin olabilir. Bunların hepsi farklı bir türdür. Programlama dillerinin neredeyse tamamında veri türleri kullanılır. Yazı boyunca  veri türü yerine bazen veri tipi diyebilirim, ikisi de aynı anlama gelmektedir. Veri türlerinin ayrılmasındaki sebepler ise;

 • Programcıya programlama esnasında kolaylık sağlaması
 • Bellek üzerindeki dizilimlerinin farklı olması
 • Bellek israfından kaçınmaktır.

     Programcıya nasıl kolaylık sağlar diye sorulursa, örneğin programcı bir tam sayı ile metni toplamaya çalışmaz. Tam sayı için int tanımlaması yapılırken metin için string tanımlaması yapılır ve programcı iki türün farklı olduğunu görüp hata yapma ihtimalini en aza indirir; ancak örneğin javascript dilinde veri türü pek kullanılmaz. Dolayısıyla bazen sayı ile metni toplayabilirsiniz ve beklemediğiniz sonuçlarla kaşılaşabilirsiniz.

     İkinci ve üçüncü madde birbirleriyle bağlantılı aslında. İlerde bahsedeceğiz; ancak örneğin normal şartlar altında bir tam sayı (int) 32bitlik bir bellek alanı kaplarken daha büyük sayıları temsil etmek için kullanılan (long) veri türü 64bitlik bir bellek alanı kaplamaktadır. Eğer biz programımızda ufak tefek sayılarla uğraşacaksak long veri türünü kullanmamıza gerek yoktur. İstersek kullanabiliriz elbette; ancak boş yere bellek israfı yapmış olacağız. İleriki kısımlarda hangi veri türü ne için kullanılır, sayı aralığı nedir ve bellekte ne kadar yer kaplar gibi konulara değineceğiz.

Sık Kullanılan Veri Türleri

     Normal bir programcının program yazarken bana göre en fazla kullandığı veri türü tam sayıdır. Bu da işlemine göre küçük sayılar için int veya büyük sayılar için long olarak tanımlanır. Benzer şekilde virgüllü sayılar yani ondalıklı sayıları ifade etmek için float, büyük ondalıklı sayıları ifade etmek için de double veri tipleri kullanılmaktadır. Tek harf saklamak için char, bir kelime veya cümle saklamak içinse string veri tipi kullanılmaktadır. Şimdi tüm veri tiplerini bir tablo üzerinde görelim.

Veri Tipleri      Resimde de gördüğünüz gibi bir çok veri tipi bulunmakta. Program yazarken ihtiyaçlarınız doğrultusunda yapacağınız veri tipi seçimleri küçük programlarda kendini pek belli etmese de büyük ölçekli programlarda önemli performans artışlarına sebep olacaktır. Örneğin sınıf mevcudunun saklanacağı bir değişken tanımlarken, maksimum değerin 255i geçmeyeceği rahatlıkla ön görülebilir. Bu yüzden veri tipini byte olarak seçebiliriz. sbyte da seçebilirdik; ancak mevcut eksi olamayacağı için byte seçmek daha mantıklı bir karar olacaktır. Sıradan bir programcı ise biz bunu düşünürken çoktan int tipini seçip ilerledi bile; ancak 24bitlik bir bellek israfına yol açtı. Büyük bir oyun düşünün, örneğin Crysis… Bu oyun yazılırken eminim ki bu veri tiplerini limitlerine kadar hesaplayıp hangisini kullanmaları gerektiğine öyle karar veriyorlardır. Aksi taktirde, piyasadaki en iyi bilgisayar bile bu oyunu en düşük ayarda da olsa çalıştıramayacaktır. O yüzden veri tipi seçimi gerçekten çok önemli bir nokta.

     Bu dersimizde veri türlerini ve veri türünü seçmenin önemini anlatmaya çalıştım. Bir sonraki dersimizde değişkenleri ve atama işlemlerini anlatmayı düşünüyorum. Umarım birilerine faydalı olur. Eksik veya hatalı gördüğünüz kısımları veya önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Görüşmek üzere…

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail
Yazıya puan vermeyi unutmayın...
Çok kötüKötüİdare ederİyiÇok iyi (14 oy verildi, ortalama puan: 4,36)
Lütfen bekleyin ... Lütfen bekleyin ...

Gelen arama terimleri:
 • veri türleri nelerdir (198)
 • c# veri tipleri (184)
 • c# veri türleri (143)
 • veri türleri (75)
 • veri çeşitleri nelerdir (75)
 • veri türleri nedir (56)
 • c# değişken türleri (44)
 • değişken türleri nelerdir (33)
 • veri türü nedir (32)
 • c# da veri türleri (21)
En Son Yazılan Yazılar:

The Martian Film Yorumu (04.10.2015)
Samsung SSD 850 Pro 256GB (22.08.2015)
Yazılımcı Nasıl Olunur? - 2 (26.07.2015)
Yazılımcı Nasıl Olunur? (25.07.2015)
Septum Deviasyonu (05.07.2015)
Yorum
 1. avatar özkan(30 Nisan 2013 - 12:41)
  destek ve uğraşın için teşekkürler

 2. avatar Kızıl Dragon(2 Ocak 2014 - 18:14)
  Destek Ve Uğraşlar İçin Kesinlikle Teşekkürler ... Ödevime De Yaralı Oldu ... Sağ Olun ...

Yorum Yapın

warning
www.kemalkefeli.com üzerindeki herhangi bir yazının veya kodun izinsiz olarak başka bir yerde kullanılması yasaktır.